Kıbrıs

Kıbrıs

Kıbrıs'ın Tarihi Tanıtımı

Sicilya ve Sardunya Adası'ndan sonra Akdeniz'in en büyük adası olan Kıbrıs, asırlar boyunca önemli bir tatil ve ticaret merkezi olmuştur. Başkenti Lefkoşa olan Kıbrıs'ın en fazla turist çeken ve yoğun talep gören diğer ili olan Girne dışında İskele, Güzelyurt ve Gazi Mağosa illeride bulunmaktaıdr. Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine özgü şivesinden, soldan akan trafiğine kadar hem farklı hem de Türkiye’den izler taşıyan bir ada ülkesi. Görkemli kaleleri, farklı dinlere ait tapınakları, yılın her mevsiminde ışığı ve güneşi, zengin tarihi, göz alabildiğine uzanan altın renkli kumsallarıyla Akdeniz’in heyecan verici tarihine tanıklık etmiş ve ikiye bölünmüş bir ada Kıbrıs. Akdeniz'in popüler merkezi olan ve doğa tutkunları, deniz tutkunları için ideal bir tatil merkezi olan Kıbrıs, din turizmi, kültür turizmi hem de deniz turizmi için Türk ve Avrupalı tatilcilerin favorisi haline gelmiştir. Birkaç gününüzü ayırıp unutulmaz bir tatil yapmak isterseniz, Kıbrıs'ın Gezilecek Yerleri listemize göz atabilirsiniz.

Kıbrıs'ın Gezilecek Yerleri


Sicilya ve Sardunya Adası kadar Akdeniz'in en önemli adalarından olan Kıbrıs'ın gezilecek yerleri, tarihi mekanları ve doğal güzelliklerini sizler için derledik, eksik olarak gördüğünüz Kıbrıs gezi noktalarına ilaveler yapabilir, Kıbrıs hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Girne Kalesi

Arap akınlarına karşı Kıbrıs'ı savunmak amacıyla kurulmuş olan ve ziyaretçilerine kusursuz Kıbrıs manzaraları sunan Girne Kalesi, Girne sahilinde yer almaktadır. Asırlar öncesinden beri Kıbrıs'ın tarihinde yer alan Kale, tarihi ve doğal güzellikleri Kıbrıs'ın en önemli gezi duraklarının başında gelmektedir.

Girne Yat Limanı

Yavru Vatan Kıbrıs'ın başka bir önemli gezi durağı olan Girne Yat Limanı, çevresinde cafe ve restaurantlar çevrili oldukça şirin ve bir o kadar da ufak bir yerdir. Eşsiz Girne manzaralarına şahitlik edeceğiniz Girne Yat Limanı, Kıbrıs'ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

St. Barnabas Manastırı

Kıbrıs Mağusa'da bulunan Hristiyanlık için öenmli bir karekter olan St. Barnabas'ın mezarınında bulunduğu Manastır, Kıbrıs'ın önemli gezi noktalarından bir tanesidir. Muhteşem bir mimariye sahip olan St. Barnabas Manastırı, 477 yılından beri Kıbrıs tarihinde yer almaktadır. Kıbrıs'ta görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olan St. Barnabas Manastırı Kıbrıs tatilinizde güzel bir gezi durağı olacaktır.

St. Hillarion Kalesi

M.S. 7.yy.da Arap akınlarından korunmak amacıyla inşa edilen St. Hillarion Kalesi, Kantara ve Buffavento gibi Kıbrıs’taki 3 dağ kalesinden bir tanesidir. Walt Disney’in ünlü “Uyuyan Güzel” masalındaki kaleye esin kaynağı olduğu söylenmektedir. Asırlar boyunca Kıbrıs'ın tarihinde yer alan ve Girne'yi kuşbakışı seyredebileceğiniz St. Hillarion Kalesi, Kıbrıs'ta görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Surlar İçi

Kıbrıs tatilinizde ziyaret edebileceğiniz, daracık sokakları ile Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa'da yer alan bu bölge, surlarla etrafı sarılı ufak bir şehre benziyor. Lefkoşa'da gezilecek yerlerin başında gelen Surlar içi sizler içinde güzel bir deneyim olacaktır.

Bellapais Manastırı

Girne'nin güneyinde yer alan ve Girne'nin önemli gezi duraklarından olan Bella Pais Manastırı, konumu itibarı ile tam bir manastır havasına hakim bir bölgededir. Zaman zaman düzenlenen konserler ile ziyaretçi akınına uğrayan bölgeyi Kıbrıs gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Mavi Köşk

Dünyaca meşhur İtalyan asıllı meşhur mafya babası olan Paulo Paolides tarafından yaptırılmış olan Mavi Köşk,zamanın şartlarının üzerinde bir konfor ve teknoloji ile dizayn edilmiş olup içerisinde de gizli bir kaçış tüneli bulunmaktadır. Kıbrıs'ın gezi noktalarından bir tanesi olan Mavi Köşkü sizlerde ziyaret etmelisiniz.

Kapalı Maraş

Kıbrıs'ın önemli gezi noktalarından bir tanesi olan Kapalı Maraş, Mağusa'da yer almaktadır. Zamanında tarihin en ihtişamlı tatil yerlerinden biri olan Kapalı Maraş şehri, barış harekatı sırasında Türkler'in aldığı ancak şu an hiç kimsenin yaşamadığı bir kent haline dönmüş durumda. Kıbrıs tatiliniz sırasında bu şehri keşfedebilir ve bırakıldığı günkü gibi duran şehirde ufak bir panoramik Kıbrıs manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

Aziz Mamas Kilisesi

Asırlar boyunca Kıbrıs'ın tarihinde yer alan Aziz Mamas Kilisesi, Bizans İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Kıbrıs'ın önemli gezi duraklarından olan Aziz Mamas Kilisesi, Kıbrıs’ta hala kullanılan ve ibadete açık nadir yerlerden biridir. Aziz Mamas Kilisesi Güzelyurt'ta bulunmaktadır.


Büyük Han


Lefkoşa'da yer alan ve günümüzde bir çok sanateserine ev sahipliği yapan Büyük Han, Birleşik Krallık zamanında esirlerin hapsedildiği, sonrasında fakirlere ücretsiz yemeklerin dağıtıldığı bir mekandı. Kıbrıs'ta gezilecek yerler listeniz için güzel bir seçenek olacaktır.


Soli Harabeleri ve Tiyatroları


Dünya tarihinde bilinen ilk uzun tiyatro eserlerinin oynandığı amfi tiyatro olarak bilinen Soli Tiyatrolarının geçmişi M.Ö. 500 yılına kadar uzanmaktadır. Halen de kültür gecelerinde burada birçok festival ve etkinlik düzenlenen Soli'yi Kıbrıs tatilinde mutlaka görmelisiniz.

Lala Paşa Camii

Namık Kemal Meydanı'nda görebileceğiniz Lala Mustafa Paşa Camii'nin eski adı St. Nicholas Katedrali'dir. Bugün cami olarak kullanılan bu görkemli mimari de Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. Lefkoşa'daki Selimiye Camisi ile aynı olan Lala Mustafa Paşa Cami, kendi döneminin en ihtişamlı yapılarından biriymiş. Caminin yanında bulunan ve 750 yıllık olan gümbez ağacını da görmelisiniz. Mağusa'da yer alan Lala Paşa Camii, Kıbrıs'ın önemli gezi duraklarından bir başkasıdır.

Selimiye Camii

Eski adı St. Sophia Katedrali olan ve sonradan camiye dönüştürülen Selimiye Camii, Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da yer alan Surlariçi'nde bulunmaktadır. Asırlar boyunca Kıbrıs'ın tarihine şahitlik eden Selimiye Camii, Luzinyalılar tarafindan yaptırılmıştır. Günümüzde bile ihtişamını kaybetmeyen Selimiye Camii'ni Kıbrıs gezi durakları listenize kesinlikle almalısınız. 

Kıbrıs'ta Konaklama

Doğu Akdeniz'in din ve ticaret yollarından bir tanesi olan ve her metrekaresinde huzur bulacağınız Kıbrıs, asırlar boyunca önemli bir tatil ve ticaret merkezi olduğundan Kıbrıs'ta konaklama alternatifleri oldukça fazladır. Hemen hemen her bütçeye uygun olarak bulabileceğiniz Kıbrıs Tatil Köyleri, otelleri, dışında Kıbrıs tatil evleri ve Kıbrıs yazlık daireleri de seçenekleriniz içerisinde yer alabilir. Villa tatili ve tatil evi kiralama sektörünün Türkiye'deki önemli temsilcilerinden olan Dream Of Holiday, Ege ve Akdeniz sahillerinde vermiş olduğu ekonomik ve konforlu konaklama olanağını Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt'ta da sürdürmektedir. Haftalık, sezonluk, aylık yada günlük kiralayabileceğiniz Kıbrıs yazlık daireKıbrıs Tatil Villaları ve Kıbrıs Tatil evlerimiz için Çağrı merkezimizden günün her saati destek alabilirsiniz. Yoğun geçen yaz sezonunda değişiklik gösteren Kıbrıs Tatil Villa ve Kıbrıs Yazlık Ev seçeneklerimiz için şimdiden karar vermeniz sizin için ucuz bir tatil yapma imkianı sağlayacaktır. Villa tatili ve  Günlük Ev Kiralama sektörünün öncülerinden olan firmamız Dream Of Holiday, Antalya, Muğla, Aydın gibi sahil kentlerinde olduğu gibi Kıbrıs'ta da her bütçeye ve her misafir grubuna otel konseptinde hizmet vermektedir. Kıbrıs'ın farklı konumlarında ve farklı konseplerde bulunan günlük kiralık daire ve tatil evlerimize ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Günlük Daireler | Girne Kiralık Daireler | Güzelyurt Günlük Daireler | Kıbrıs Otelleri

Kıbrıs Tatil Evleri | Girne Tatil Evleri | Güzelyurt Tatil Evleri | Girne Otelleri 

Kıbrıs Tatil Villaları | Girne Tatil Villaları | Güzelyurt Tatil Villaları | Lefkoşe Otelleri

Kıbrıs'a Ulaşım
Türkiye Cumhuriyeri vatandaslari ülkeye turist olarak girerken nüfus cüzdanlarıyla üç aylığına girebilirler pasaporta ihtiyaçlari yoktur, ancak 3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor.

Havayolu: Dünya'nın en gözde tatil merkezlerinden olan Kıbrıs'a havayolu ulaşımı için Lefkoşa'ya 12 km mesafede bulunan KKTC Ercan havaalanı üzerinden yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti üzerinden yapılan uçuş seferleri ise İstanbul, İzmir ve Antalya aktarmalı olarak yapılmaktadır. Türk Hava Yolları, Atlasjet, Pegasus ve Kıbrıs Türk Havayolları dışından İngiltere ve Avrupa üzerinden de düzenli olarak uçak seferleri yapılmaktadır. 

Deniz Yolu:Özellikle yaz dönemlerinde Mersin ve Alanya üzerinden Girne Limanı ve Gazi Mağosa Limanına Cumartesi günleri dışında gün aşırı feribot seferleri düzenlenmektedir. 

Arsiat Turizm Tic. A.Ş.