Kırşehir

Kırşehir

Kırşehir'in Tarihi Tanıtımı

Kırşehir Yüzölçümü: 6.570 km²

Kırşehir Nüfusu: 241.868

Kırşehir İlçeleri: Merkez, Kaman, Mucur, Çiçekdağı, Akpınar, Boztepe, Akçakent,

230 bin civarında Kırşehir Nüfusu ile İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan,Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Nevşehir ve Yozgat ile komşu olan şirin bir kentimizdir Kırşehir. Hititler döneminde Kırşehir havzasına "Ahiyuva" ülkesi denilmekte idi. Roma ve Bizans döneminde ise "Kapodakya Bölgesi" olarak tanımlanmıştır. Kırşehir tarihte yeniden canlanışını Anadolu Selçuklularına borçludur.Geçmişten günümüze bir çok farklı medeniyetin yurt edindiği Kırşehir, günümüze ulaşan çeşitli eserleri içerisinde tutmaktadır. Türk Dilinin öncüsü Aşık Paşa, Caca Bey, Ahilik dergahının kurucusu Ahi Evran, Süleyman Türkmani, Ahmedi Gülşehri, Hacı Bektaş Veli, Taptuk Emre, Yunus Emre gibi Türk İslam şair, düşünür ve mutasavvıfları yetiştirmiş olan Kırşehir,Türkiye'nin de önemli Kültür Merkezlerinden bir tanesidir.Eski dönemlerde ''Gülşehir'' olarak anılan Kırşehir,''Ozanlar Diyarı'' olarakta bilinmektedir.Son yüzyılın en büyük Ozanlarından olan Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Dadaloğlu ve onlarca halk ozanı Kırşehir'de doğmuş ve yetişmiştir. Kırşehir Doğal güzellikleri ve hoşgörülü ve duygu yüklü Kırşehir halkı ile zengin bir değerler birikimine sahiptir.Kırşehir’in gezilecek yerlerini şu şekilde sıraladık:

Kırşehir'in Gezilecek Yerleri

İç Anadolu Bölgesi'nin güzel kentlerinden bir tanesi olan ozanlar şehri Kırşehir'in gezilecek yerleri, tarihi mekanları ve doğal güzelliklerini sizler için derledik, eksik kaldığını düşündüğünüz Kırşehir gezi noktalarını yada Kırşehir hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından sizlerde paylaşabilirsiniz.

Aşık Paşa Türbesi  

Yüksek bir tepe üzerine kurulu olan türbe, 14. Yüzyılda yapılmış olan Aşık Paşa Türbesi inanç ve kültür turizminin ülkemizde ki güzel örneklerinden bir tanesidir. Şehrin o dönemde ki halk şairi olan Aşık Paşa, günümüze dek adını duyurmuştur.Kırşehir'in gezilecek yerlerine iyi bir alternatif olacaktır Aşık Paşa Türbesi.

Kesikköprü Kervansarayı

Kentin en bilindik mimari yapılarından biridir. 800 yıllık geçmişiyle dikkat çeken Kervansaraya ulaşım çok kolay sağlanabilmektedir.Kırşehir'in Tarihi yerlerine güzel bir örnek olan Kesikköprü Kervansarayı, Kırşehir'in gezilecek yerleri için alternatif olabilir.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Tabiat harikası görünümüyle ziyaret edilmeye değer bir gezi durağıdır. Kırşehir'in tabiat güzelliklerinin güzel bir örneği olan bölge 187 kuş çeşidinin geçiş güzergahı olan bölge çeşitli endemik bitkileri de içerisinde barındırmaktadır. Seyfe Gölü ayrıca Dünya'nın en büyük Flamingo topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.Muhteşem bir Kırşehir doğal güzelliği olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nde 500 bin civarında kuşun bir arada yaşadığı görülmüştür. Fotoğrafçılık ve safari tutkunları için çok uygun bir mekandır.Ayrıca Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Nevşehir'de bulunan ve ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarının başında gelen Kapadokya'ya da yakın konumdadır.

Mucur Yeraltı Şehri  

Roma döneminde savaşlar esnasında halkın sığınak olarak kullandığı bu yeraltı şehri, büyüleyici havasıyla görülmeye değer muazzam bir gezi noktasıdır.Kırşehir'in Tarihine ışık tutmuş olan Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir seyahatinizde mutlaka görülmesi gereken bölgelerin başında gelmektedir.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi  

Bu müze Japonyanın öncülüğüyle 2009 yılında Kırşehir'in Kaman ilçesinde Kültürel Mirası Koruma Programı ile kurulmuştur.Kırşehir'de gezilecek yerler listenize alternatif olabilir.

Kırşehir'e Ulaşım

Kırşehir'e, hem havayolu,hem de karayolu ile ulaşılabilir. Karayolu ile ulaşımda, başta İstanbulAnkaraİzmirBursa,Antalya olmak üzere, birçok  firmaların yapmış olduğu düzenli otobüs seferleri mevcuttur. Havayolu ile gitmek isteyenler, Kırşehir'e 80 km. uzaklıkta bulunan Nevşehir Tuzköy Havalimanı'nı kullanabilirler. Nevşehir Tuzköy Kırşehir Havalimanı Transfer ihtiyacınız doğrultusunda, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz.

Kırşehir'de Konaklama

Kırşehir doğal güzellikleri, tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir. Kırşehir'de konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Kırşehir Tatiliniz'de Kırşehir tatil otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz. Kırşehir ziyaretinizde Günlük Apart Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Kırşehir Tatilinde konaklayabileceğiniz Kırşehir Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Kırşehir Günlük Ev Kiralama ve Kırşehir Günlük Kiralık Dairelerimizle sizlere; Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman, Mucur ve tüm Kırşehir'de en konforlu konaklama hizmetini en uygun fiyata vermektedir. Villa tatili ve  Günlük Ev Kiralama sektörünün öncülerinden olan firmamız Dream Of Holiday, İstanbul, Ankara, Trabzon, İzmir ve Eskişehir gibi büyükşehirlerde olduğu gibi Kırşehir'de de her bütçeye ve her misafir grubuna otel konseptinde hizmet vermektedir. Kırşehir'in farklı konumlarında ve farklı konseplerde bulunan günlük kiralık daire ve tatil evlerimize ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

Kırşehir Tatil Villaları | Kaman Tatil Villaları | Ekicihan Tatil Villaları | Kırşehir Otelleri

Kırşehir Tatil Evleri | Kaman Tatil Evleri | Ekicihan Tatil Evleri | Kaman Otelleri 

İç Anadolu'nun şirin kentlerinden olan Kırşehir'in doğası ve Kırşehir gezi noktaları ile Kırşehir tatiliniz, bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini atabilmeniz için çok doğru bir seçenek olacaktır. Kırşehir'de buluşmak ümidimizle. İyi Tatiller..!

Arsiat Turizm Tic. A.Ş.